پرسش و پاسخ

بیمه آرمان زندگی را بطور خلاصه تشریح نمایید ؟ 

اين بيمه نامه ترکيبی از يک بيمه عمر و همچنين تامين منابع لازم برای تشکيل سرمايه ای در آینده می باشد که علاوه بر ارائه پوشش برای خطر فوت , درآمدهايی را بر اساس سرمايه گذاري های مشخص در زمان حيات نصيب بيمه گذار می کند .

بيمه گذار بر پايه نيازهای خود و خانواده , ابتدا ميزان سرمايه لازم برای پوشش خطر فوت را انتخاب می کند و با توجه به تمايل و توان مالی خود , مبالغ حق بيمه و نحوه پرداخت آن را بر می گزيند  . حق بيمه های پرداختی پس از کسر حق بيمه لازم برای پوشش فوت و پوشش های اضافی , به اندوخته سرمايه گذاری بيمه شده افزوده می شود .

 برای بيمه نامه هایی که مدت آن پنج سال باشد , حداقل سود تضمين شده از محل سرمايه گذاری اندوخته رياضی در صورت پرداخت به موقع اقساط 18 % در هر سال می باشد .

برای بيمه نامه هایی که مدت آن بيش از پنج سال باشد , حداقل سود تضمين شده از محل سرمايه گذاری اندوخته رياضی در صورت پرداخت به موقع اقساط برای پنج سال اول  18 % و برای سالهای بعد از آن 15% در هر سال می باشد .

در پايان هر ده سال , در صد سود تضمين شده جديد با توجه به شرايط اقتصادی و نرخ سود بر اساس اعلام و ابلاغ بيمه مرکزی جمهوری اسلامی ايران اعمال خواهد شد .

 اين اندوخته طی سالهای بعد با افزوده شدن حق بيمه ها و سود آنها , انباشته شده و پس اندازی مطمئن برای رفع نيازهای احتمالی و برنامه آينده بيمه شده خواهد بود .

 

برای خرید بیمه نامه از کجا باید شروع کرد؟ 

فرم پیشنهاد ارایه شده از طرف عوامل فروش و تائید آن توسط پزشک معتمد شرکت بیمه و تائید آن توسط کارشناس صدور بیمه نامه , اساس قرار داد را تشکیل می دهد . در صورت نیاز به آزمایش پزشکی به تشخیص پزشک معتمد بیمه آرمان , کلیه هزینه های مربوط به آن در صورت صدور بیمه نامه بعهده شرکت بیمه آرمان خواهد بود . 

 

فرم پیشنهاد بیمه عمر چیست ؟

همین که متقاضی بیمه تصمیم به انعقاد قرارداد بیمه عمر گرفت و نوع پوشش ها را برگزید , نماینده بیمه به او برگه ای میدهد تا آن را تکمیل و امضاء نماید . به این برگه فرم پیشنهاد بیمه عمر می گویند . بیمه گذار می بایست نهایت دقت را در تکمیل فرم پیشنهاد مبذول نماید . زیرا بر اساس مندرجات فرم پیشنهاد بیمه عمر , قرارداد منعقد می گردد .

 

  اگر کسی اطلاعات پرسشنامه را به غلط پرنماید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ 

صحت اطلاعات بیمه گذار مبنای پوشش بیمه است. اگر اطلاعات داده شده ناقص یا غلط باشد , بیمه شده تحت پوشش بیمه قرار نگرفته و هنگام بروز حادثه بیمه گر تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ندارد .  

 

برای گرفتن وام چه ضمانتهایی لازم است و مدت زمان وام وبازپرداخت آن چگونه است ؟ 

برای دریافت وام باید حداقل یک سال از مدت بیمه نامه گذشته و تمام اقساط پرداخت شده باشد که در این صورت بدون هیچ تشریفاتی و فقط با ارایه بیمه نامه و کارت شناسایی چک وام در وجه بیمه گذار صادر خواهد گردید  و بازپرداخت آن می تواند حداکثر تا مدت سه سال باشد .

 

پشتوانه مالی بیمه آرمان چیست ؟

شرکت بیمه آرمان , علاوه بر پشتوانه قوی مالی خود , همانند دیگر موسسات بیمه تحت نظارت و کنترل بیمه مرکزی ج ا ا قرار دارد و40% حق بیمه های پرداخت شده توسط بیمه گذار را نزد بیمه مرکزی ج ا ا اتکایی می نماید .

 

بیمه نامه طرح مشترک آرمان را توضیح نمایید ؟

این طرح با داشتن تمام مزایای بیمه آرمان زندگی و بدون پرداخت حق بیمه اضافی , دو نفر را تحت پوشش قرار می دهد که هر کدام از بیمه شده ها دارای سرمایه فوت مجزا می باشند و می توانند از مزایای پوشش های اضافی و تکمیلی بهره مند شوند .

 

بیمه نامه مستمری و بازنشستگی چگونه امکان پذیر است ؟

در زمان پایان بیمه نامه , بیمه شده می تواند با در خواست کتبی از بیمه گر , به جای دریافت مبلغ سرمایه حساب اندوخته بیمه نامه خود به صورت یکجا , آن را تبدیل به یکی از انواع بیمه های مستمری نماید .

 

آیا بیمه عمر معاف از مالیات می باشد ؟

طبق ماده 136 قانون مالیات های مستقیم , سرمایه بیمه عمر و نیز اندوخته حاصل از سرمایه گذاری های صورت گرفته , تمامآ از پرداخت مالیات معاف می باشند و نظر به ماده 148 قانون مالیات های مستقیم , مبالغ پرداختی از بابت بیمه عمر می توانند جزو هزینه های قابل قبول موسسات از نظر مالیات به حساب آیند .

 آیا برای تهیه بیمه آرمان زندگی محدودیت سنی وجود دارد؟

از ابتدای سن دو ماهگی یک نوزاد تا 80 سالگی , امکان پذیر است.

 

مدت قرارداد بیمه آرمان زندگی چند سال است؟

از حداقل 5 سال تا 80 سالگی بیمه شده , به شرط اینکه مجموع سن بیمه شده بعلاوه مدت بیمه از 80 سال بیشتر نشود . به طور مثال شخصی با سن 40 سال میتواند حداکثر یک بیمه نامه 40 ساله تهیه نماید . البته با صدور الحاقیه میتوان مدت بیمه نامه را افزایش داد .

 

آیا بیمه گذار میتواند استفاده کننده بیمه نامه را عوض کند؟                                                                  

بله، بیمه گذار حق دارد ذی نفع بیمه نامه خود را با رضایت بیمه شده تغییر دهد.

 

آيا بهتر نيست به جاي تهيه «بيمه آرمان زندگی» پول خود را در " بانك " سرمايه گذاري كنیم؟

وجه اشتراك بسياري از مشتريان بيمهاي پس از معرفي بيمه آرمان زندگي ، مقايسه اين محصول با سپردهگذاري در بانك است .

در کشور هاي پيشرفته بيمه هاي زندگي تحت عنوان universal life بيشتر از ساير بيمه نامه ها مورد استقبال قرار گرفته است . 50 در صد حجم بيمه ها در دنيا را بيمه هاي زندگي تشکيل مي دهد . متاسفانه به دلايل متعددي ضريب نفوذ بيمه هاي زندگي در ايران بسيار اندک است . يکي از دلايل آن توجه نکردن و نا آشنا بودن ما ايرانيان با مزاياي اين بيمه ها است . بيمه هاي زندگي يا عمر و سرمايه گذاري در اصل يک نوع سرمايه گذاري در جنبه هاي مختلف است .  به اين نوع از سرمايه گذاري , سرمايه گذاري چند بعدي مي گويند . بهتر است بيمه هاي زندگي را با اين ديد نگاه کنيم .

وجه اشتراك بسياري از متقاضيان بيمه هاي عمر و سرمايه گذاري , مقايسه  آن با سپردهگذاري در بانك است سپردهگذاري در بانک يکي از روشهاي آشنا براي اکثر مردم است اما هنوز خيليها باورشان نميشود که خريد اين بيمه نامه هم نوعي از سرمايه گذاري و پسانداز پول است و خيليها نميدانند كه بيمه عمر و سرمايه گذاري متناسب با نياز آنها انواع مختلفي دارد . روشي که اگر با آگاهي انتخاب شود ، در پارهاي مواقع از سپردهگذاري در بانک نيز با صرفه تر و مناسب تر است. 

همان طور كه در توضيحات زير ميبينيم سپردهگذاري در بانكها با خريد اين بيمه نامه قابل مقايسه نيست چرا كه در سپرده بانكي تنها نرخ سود محاسبه ميشود و تعهد ريسكپذيري روي آن نيست .

اول اينکه براي سرمايه گذاري در بانك ، چنانچه بخواهيم سود دريافتيمان قابل توجه باشد ، بايد در ابتدا مبلغ قابل توجهي را پس انداز نماييم . 

   سپرده گذاري در بانكها به دو صورت انجام مي شود:

سپرده گذاري مبالغ خرد به صورت مستمر: در اين صورت سود محاسبه شده كوتاه مدت مي باشد كه از سود تضميني فعلي بيمه نامه هاي عمر و سرمايه گذاري كمتر است .

سپرده گذاري در انواع حسابهاي بلند مدت بانكي: اين نوع سرمايه گذاري معمولا مستلزم داشتن سرمايه هنگفتي است كه به صورت يكباره سپرده گذاري شده و تا پايان مدت قرارداد قابل برداشت و استفاده نيست . در صورت استفاده ، ميزان نرخ سود آنها متناسب با مدت زمان سپرده گذاري تعديل مي شود .

در صورتيکه در بيمه هاي عمر و سرمايه گذاري , سرمايه با جمع آوري پس انداز هاي کوچک شکل مي گيرد و سود تضميني و بهره مرکب هم به آن تعلق مي گيرد .

دوم اينکه پس از پرداخت اولين قسط ، بيمه شده تحت انواع پوشش هاي بيمه اي قرار مي گيرد , پوشش عمر فوت به هر علت , حادثه , نقص عضو , هزينه هاي پزشکي , امراض خاص , معافيت از پرداخت حق بيمه در صورت از کارافتادگي  , درآمد از کار افتادگي و همچنين  امکان برداشت از اندوحته ، اخذ وام بدون ضامن و وثيقه و سود مشارکت در منافع را نام برد .

سوم اينکه سود سرمايه گذاري در بيمه هاي عمر و سرمايه گذاري حداقل براي 10 سال تضمين شده و با يک روند مشخص ادامه مي يابد .  در سپردهگذاري بانك ، سود مورد انتظار متناسب با سياست هاي پولي تغيير ميكند .

چهارم اينکه بانكها تا زماني كه روند پسانداز ادامه داشته باشد و پول به صورت سرمايه در اختيار بانک قرار گيرد ، مشمول سود مي گردد. و در صورت از كارافتادگي كلي پساندازكننده و كاهش درآمد او روند پساندازكردن متوقف اما در بيمه هاي زندگي از آنجايي كه علاوه بر پسانداز و سرمايهگذاري جنبه پوشش دهي ريسك هم دارد و در صورت از كارافتادگي دائم و كلي ، بيمه شده از پرداخت حق بيمه معاف ميشود و شركت بيمه به ايفاي تعهدات مندرج در بيمهنامه الزام دارد.

پنجم اينکه حساب بانکي در صورت فوت صاحب حساب مسدود مي شود و  تا مشخص شدن انحصار وراثت زمان طولاني را طي شود ولي در بيمه هاي عمر و سرمايه گذاري , سرمايه بلافاصله به ذينفع بيمه نامه پرداخت مي شود و نيازي به انحصار وراثت نيست .

ششم اينکه موجودي حساب بانکي پس از کسر ماليات به وراث قانوني پرداخت مي شود در صورتي که در بيمه هاي عمر و سرمايه گذاري سرمايه قابل پرداخت معاف از ماليات است .

 

دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn